Jak zostać taksówkarzem?
6 kroków do własnej firmy
Pytanie Jak zostać taksówkarzem wydaje się Pozornie proste, aczkolwiek często spędza sen z powiek osobom otwierającym w tym celu działalność gospodarczą. Na pewno czytaliście sporo postów na Facebook’u. Natrafiliście na ogrom porad zawartych na różnych portalach. dostaliście je z pierwszej ręki – od taksówkarza, z którym ostatnio jechaliście. od znajomego, który na taxi jeździ od lat. Wiele osób zastanawia się czy warto. Jest wiele czynników, które składa się na sukces w prowadzeniu firmy. W tym temacie bycie taksówkarzem nie odstaje od modelu zupełnie niczym.
KROK 1
Jakie spełnić wymagania na dobry początek, żeby zostać taksówkarzem
Musisz mieć minimum 21 lat oraz prawo jazdy kategorii B. Samochód osobowy, czterodrzwiowy z bagażnikiem, w którym umieścić można bagaż podręczny, dowolnej marki, czy dowolnych parametrach. Można oczywiście postawić na auto, które pomieści więcej osób, nie więcej jednak niż dziewięciu osób (z kierowcą). nie jest to częsty wybór na początek przygody z przewozem osób. Należy nie zapominać również o apteczce, kole zapasowym, zestawie naprawczym i aktualnym przeglądzie samochodu.
KROK 2
Jak założyć działalność taxi i wybrać warunki rozliczenia ?
Założenie działalności jest niezbędne, żeby zostać taksówkarzem. powinniśmy rozpocząć nie tylko od decyzji co właściwie będziemy robić. Ważne też na jakich warunkach będziemy się rozliczać. Tutaj do wyboru mamy VAT, inaczej warunki ogólne, choć jest najrzadziej wybieraną formą, w odróżnieniu od karty podatkowej oraz ryczałtu.
Karta podatkowa to najczęściej wybierana opcja. Tu nie ma znaczenia od czego zaczniemy. Otwarcie działalności w Urzędzie Miasta czy Gminy. Doposażenie samochodu, który ma zostać taksówką w niezbędny do pracy sprzęt. Forma karty podatkowej przysparza najmniej problemów, nie ma potrzeby zbierania żadnych rachunków. Nie gromadzimy dokumentów, ograniczony do minimum też jest temat wsparcia księgowego.
Ryczałt zamiast karty podatkowej w grę wchodzi wtedy, gdy prowadzimy działalność z innymi usługami niż TAXI, bądź zatrudniamy kogoś. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, gdy nasze obroty nie osiągają więcej niż 200.000 zł w roku. Ze względu na limit obrotów, tym samym możemy być zwolnieni z VAT.
Będąc płatnikiem VAT, należy pamiętać, żeby zebrać niezbędne dokumenty i rachunki. Te związane z otwieraniem firmy TAXI. w celu późniejszego ujęcia ich w książce przychodów i rozchodów.
W kwestii dokładnego wyboru rodzaju rozliczeń i zasad prowadzenia działalności najlepiej zasięgnąć wcześniej konsultacji z księgową.
KROK 3
Wybierz sprzęt i wyposaż swoje auto pod taxi
Wybranie sprzętu, czyli taksometru i kasy fiskalnej.
Obecnie na rynku nie ma kasy online kompatybilnej z taksometrem. od 2019 roku, kiedy pojawiły się kasy fiskalne online, dla innych branż, nie ma już ulgi na zakup urządzenia dla taksówkarzy. W żadnej z przedstawionych form rozliczeń. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w terminal płatniczy, dzięki któremu umożliwiamy klientom płatności bezgotówkowe, kartą czy blikiem. Akcesoria takie jak lampa taxi, uchwyt pod taksometr itp.
KROK 4
Wykonaj legalizację, zadbaj o dokumenty
Legalizacja taksometru jest konieczna i musi odbyć się w Urzędzie Miar lub autoryzowany punkcie legalizacji, wyposażonym w odpowiedni sprzęt. Taksometr to przyrząd pomiarowy służący do obliczania opłaty za przejazd taksówką, jego legalizacja jest potwierdzona otrzymaniem świadectwa legalizacji, którego termin ważności upływa po 25 miesiącach od daty wystawienia.
KROK 5
Zrób badanie techniczne, uzyskaj status taxi
Wykonaj badania techniczne w stacji diagnostycznej. Po badaniu diagnosta wpisuje wyniki do CPiKu, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wykonuje się je na podstawie wcześniej zrobionej legalizacji. Następnie udajemy się do wydziału komunikacji, gdzie kwalifikacja pojazdu na TAXI zostaje wpisana w dowód rejestracyjny podobnie, jak instalacja gazowa czy hak.
KROK 6
Zdobądź licencję taksówkarza
Zgłoszenie się do Urzędu Miejskiego, czy Urzędu Gminy w sprawie licencji, żeby zostać taksówkarzem.
Uzyskać licencję możesz na przewozy:
- na terenie jednej gminy
- sąsiadujących kilku gmin/MIAST,
- na terenie miasta
Należy pamiętać jednak, że żeby przejść ten krok, czyli otrzymać licencję musisz mieć otwartą działalność.
W urzędzie przedłożyć należy przed wszystkim:
- prawo jazdy
- zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy
- świadectwo o niekaralności
- badania psychotechniczne
- dowód rejestracyjny samochodu lub pozwolenie czasowe z wpisem TAXI
- dokument potwierdzający prawo dysponowania pojazdem zgłaszanym do przewozów
Licencja wydawana jest na okres od 2 do 50 lat w zależności od potrzeb. Opłata za licencję będzie się różnić, w zależności od rejonu wykonywania pracy. Jak określają nowe przepisy, jedna licencja jest wydawana na jedną firmę (NIP), a każdy samochód ma przydzielony osobny tzw. wypis, który oprócz numeru licencji posiada swój indywidualny, dodatkowy numer. Jednak numer boczny pojazdu, umieszczony na drzwiach, na pasku czerwono-żółtym lub na szybie, w zależności od miasta, nie uwzględnia swojego indywidualnego wypisu, tylko sam numer licencji.