Legalizacja wagi. Jak odczytać tabliczkę znamionową?
Legalizacja wagi to nic innego sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy przede wszystkim spełnia wymagania. Przeprowadza ją jedynie pracownik Urzędu Miar. Podsumowując, warto zaznaczyć, że błąd pomiaru na takiej wadze nie może być większy niż konkretny parametr znajdujący się na tabliczce znamionowej. Warto podkreślić, że dla wag sklepowych dokładność wynosi przeważnie ok. 5g, natomiast dla wag magazynowych 20-50 g.
Ile ważna jest legalizacja wagi?
Obecnie ocena zgodności dokonana po 26.04.2019 r. jest ważna przez 2 następne lata kalendarzowe, nie licząc ostatniego miesiąca. Odpowiednio ponowne legalizacje mają ważność 25 miesięcy od daty dokonania legalizacji (termin ważności określają znaki naklejone na wadze).
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz.759)
Tabliczka znamionowa a legalizacja wagi
Czasami może wystąpić na tabliczce znamionowej, że data produkcji oraz numer jednostki notyfikowanej jest w jednym ciągu po sobie. Zatem dwie pierwsze cyfry to rok produkcji natomiast kolejne cztery cyfry to numer jednostki notyfikowanej.
Czy waga jest legalizowana?
Zalegalizowana waga posiada tabliczkę znamionową, na której znajdziemy przede wszystkim:
- model urządzenia
- numer seryjny wagi
- numer dopuszczenia urządzenia
- parametry metrologiczne
- znak CE
- litera M wraz z dwoma cyframi (rok przeprowadzonej oceny zgodności)
- numer jednostki notyfikowanej
- temperatura pracy
- symbol klasy
- informacje na temat producenta
Z czym wiąże się się brak legalizacji wagi?
Warto podkreślić też, że przypadku braku legalizacji wagi, a użytkowania jej w handlu na jej właściciela nałożony zostaje mandat karny od 50 do 500 zł. Wysokość mandatu uzależniona jest głównie od okresu, jaki minął od ostatniej legalizacji wagi, ale też od rodzaju wagi oraz decyzji urzędnika.
Zgodnie z Art. 26 ustawy Prawo o miarach:
Art. 26. [Kara grzywny]
1. Kto wbrew przepisom ustawy: 1) wyraża wartości wielkości fizycznych w jednostkach miar innych niż legalne, 2) wprowadza do obrotu lub użytkowania, stosuje bądź przechowuje w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe, podlegające prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniające wymagań, 3) użytkuje przyrządy pomiarowe w dziedzinach, o których mowa w art. 8 ust. 1, niezgodnie z warunkami właściwego ich stosowania,4) dokonuje legalizacji pierwotnej lub legalizacji ponownej przyrządów pomiarowych bez wymaganego upoważnienia,5) (uchylony),6) świadomie utrudnia organom administracji miar wykonywanie ich zadań w zakresie sprawowania nadzoru
– podlega karze grzywny.
1a. Kto umyślnie użytkuje lub przechowuje w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe wycofane z użytkowania na podstawie decyzji, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4a lub 5, lub umyślnie niszczy zabezpieczenia, o których mowa w art. 22j ust. 3 pkt 1
– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł.
2. Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 1a, prowadzi się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Czy każdą wagę można zalegalizować?
Niestety odpowiedź brzmi – NIE. Z pewnością przed zakupem warto rozważyć do czego potrzebna nam jest waga. Dlatego, że wszystkie wagi niezalegalizowane podczas produkcji nie mogą być legalizowane w przyszłości. Dlatego, jeśli zakupimy wagę nielegalizowaną nie będzie możliwości jej zalegalizowania w przyszłości.
Warto podkreślić, że tabliczki znamionowej, czy naklejki świadczącej o ważnej legalizacji pod żadnym pozorem nie należy zrywać bądź uszkadzać. Należy także pilnować, żeby nie zetrzeć ich przy czyszczeniu wagi. Niewątpliwie muszą być one czytelne.
W naszej ofercie możecie znaleźć zarówno wagi nielegalizowane, jak i posiadające legalizację do różnych typów działalności.