Waga sklepowa – jaką wybrać?
Klasyfikacja wag jest bardzo rozbudowana, wpływają na to m.in. czynniki takie, jak przeznaczenie urządzenia, funkcje czy zakres ważenia. Dziś skupimy się na wagach sklepowych, które są nieodłączną częścią handlu zarówno w wielkopowierzchniowych marketach, lokalnych sklepikach i na targowiskach. Waga sklepowa występuje wszędzie tam, gdzie towar wymaga
O czym należy pamiętać?
Wagi sklepowe należy wybierać w oparciu o potrzeby sklepu uwzględniając jego wielkość oraz specyfikę. W końcu waga sklepowa powinna nie tylko pełnić funkcję miarową, ale też usprawnić proces sprzedaży. Wagi proste niekalkulacyjne sprawdzają się w mniejszych sklepach spożywczych, bazarach czy gastronomii. kontrolne, etykietujące czy do zabudowy w sklepach samoobsługowych i marketach.
Warto pamiętać o tym, że waga musi zostać zalegalizowana, bez względu na to, gdzie będzie używana.
Waga sklepowa kalkulacyjna
Wagi kalkulacyjne to urządzenia, które – oprócz dokonywania dokładnego pomiaru masy oraz wyliczania należności za zważony towar posiadają szereg innych cech i udogodnień. Są wykorzystane przede wszystkim w małych i średnich placówkach handlowych. Dodatkowo przy sprzedaży mobilnej na różnego rodzaju targowiskach czy bazarach.
Waga sklepowa etykietująca
Wagi etykietujące posiadają wbudowaną drukarkę, która umożliwia wydruk etykiet na ważony produkt. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wydrukowanie etykiety z nazwą, kodem kreskowym, ceną produktu, dat ważenia, itd. Użytkownik może sam zdecydować jakie dane będą znajdowały się na etykiecie. Sprawdzają się w marketach, stoiskach mięsnych, serach, owocach i warzywach.
Waga sklepowa do zabudowy
Wagi do zabudowy i wago-skanery to urządzenia przeznaczone do pracy na stanowiskach sprzedaży w placówkach handlowych różnej wielkości. Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest zabudowa w boksie kasowym. Przede wszystkim urządzenia tego typu umożliwiają jednoczesną kontrolę masy sprzedawanych towarów oraz we współpracy ze skanerami, odczytywanie umieszczonych na nich kodów kreskowych. Wagi sklepowe do zabudowy mogą współpracować z różnymi rodzajami kas fiskalnych, terminalami POS i innymi urządzeniami peryferyjnymi.
Wagi kontrole
Urządzenia te pozwalają użytkownikom na zważenie danego produktu bezpośrednio na stoisku. Mają one jedynie charakter kontrolny. Wybrany przez klienta towar warzy się powtórnie przy kasie. Dopiero na tej podstawie naliczana jest płatność.
Na co zwrócić uwagę?
- Rodzaj zasilania
W wagach bateryjnych /akumulatorowych jest mozliwość pracy bez stałego podłączenia do prądu . Taki rodzaj wag sprawdza się np. na targach.
- Złącza komunikacyjne
Najpopularniejsze złącza to RS-232 czy USB to one umożliwiają współpracę z innymi urządzeniami, jak np. kasa fiskalna
- Zakres ważenia
Istotna kwestia, z uwagi na to, że nie można kłaść towaru cięższego niż zakres ważenia wagi. W rezultacie może to doprowadzić do jej przeciążenia.
- Liczenie sztuk
Znajdziemy w urządzeniach, które potrafią liczyć ilość sztuk identycznego towaru, który znalazł się na wadze. Sprawdzą się w miejscach, gdzie towar jest kupowany na sztuki.
- Drukowanie etykiet
W wagach etykietujących ta funkcja występuje w standardzie, jednak niektóre wagi mają możliwość integracji z drukarkami etykiet.