Matryca stawek VAT
W związku z nowymi stawkami VAT użytkownicy kas fiskalnych bez wątpienia będą musieli dokonać zmian i zaktualizować posiadane urządzenia. Oczywiście zmian można dokonać samodzielnie albo przy pomocy serwisanta.
Warto zaznaczyć, że nowa matryca stawek VAT pojawi się we wszystkich kasach fiskalnych. Zarówno urządzeniach online’owych, jak i kasach z papierową lub elektroniczną kopią paragonu. W rezultacie wszystkie kasy muszą mieć stawki VAT przypisane do określonych liter zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W rezultacie matryca stawek VAT stanowi jedną z prawdopodobnie najważniejszych zmian podatkowych, która zaczęła obowiązywać od lipca 2020 roku. Przysparza ona podatnikom nie lada problemów, ponieważ nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób należy z niej korzystać.
Kogo dotyczy matryca stawek VAT?
Nałożona na kasy rejestrujące już 1 maja 2019 roku podczas, gdy w życie weszło rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych. W związku z tym każdy podatnik, który dokonywał sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej, miał obowiązek ujednolicenia oznaczeń stosowanych na kasach w odniesieniu do stawek VAT.
Dodatkowo od 1 lipca 2020 roku na mocy Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw obowiązuje nowa matryca stawek VAT. Ona również ma na celu ujednolicenie stawek VAT. Jednak nie w stosunku do oznaczeń, a w stosunku do towarów oraz usług. Za jej pomocą podatnicy w ujednolicony sposób będą z pewnością dokonywać identyfikowania towarów oraz usług na potrzeby VAT. W tym celu będą korzystać przede wszystkim z:
- Nomenklatury scalonej (CN) lub Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) – w odniesieniu do towarów,
- PKWiU 2015 – w odniesieniu do usług.
Ujednolicenie względem grup CN
Z uwagi na to większa ilość towarów oraz usług, które kwalifikuje się do danej „grupy” podatkowej , otrzyma tą samą, stałą stawkę VAT.
” § 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję: 5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku
lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw
towarów i usług, w następujący sposób:
a) literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku
w wysokości 22% albo 23%,
b) literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku
w wysokości 7% albo 8%,
c) literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku
w wysokości 5%,
d) literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku
w wysokości 0%,
e) literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
f) literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku,
w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku
sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy. ”
Podsumowując, oznacza to dla przedsiębiorców aktualizację danych księgowych i magazynowych oraz zmiany w użytkowanych urządzeniach fiskalnych.